Transportation
                                                   Proposed bus route for the academic year 2015-16

Bus No.1 (KL31 B 2005) (Harippad)Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market4.50 PM / 8.10 AM
Kuttitheruvu4.55 PM / 8.05 AM
Kayamkulam5.00 PM / 8.00 AM
Pullukulangara5.15 PM / 7.45 AM
Velanchira5.20 PM / 7.40 AM
Muthukulam5.30 PM / 7.50 AM
Chingoli5.45 PM / 7.35 AM
Karthikappally 6.00 PM / 7.20 AM
Haripad 7.15 AM / 6.05 PM
Bus No.2 (KL 31B 2006) (Thrikkunnappuzha)Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market
Kuttitheruvu
Kayamkulam4.55 PM / 8.05 AM
Kareelakkulangaraa
Cheppad5.15 PM / 7.45 AM
Nangiarkulangara
Karthikappally5.30 PM / 7.30 AM
Valiakulangara
Thrikkunnappuzha 5.45 PM / 7.25 AM
Thottappally 7.15 AM / 5.55 PM
Bus No.3 (KL 31B 2007) (Sasthamkotta) Departure/Arrival
College4.45 PM / 8.15 AM
Choonad4.50 PM / 8.10 AM
Kambissery Jn.5.00 PM / 8.00 AM
Manappally-
Aramathumadom
Chakkuvally5.10 PM / 7.50 AM
Sasthamkotta5.20 PM / 7.40 AM
Karunagappally 7.45 AM / 5.25 PM
Bus No.4 (KL 31B 2008) (Karunagappally) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market-
Kuttitheruvu-
Kayamkulam5.15 PM / 7.45 AM
Mukkada
Ochira5.25 PM / 7.35 AM
Changankulangara-
Vavvakavu 5.30 PM / 7.30 AM
Puthiyakavu 5.35 PM / 7.25 AM
Karunagappally 7.20 AM / 5.40 PM
Bus No.5 (KL 31B 2009) (Kochiyuda Jetty) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal market-
Randam Kutty4.50 PM/08.10 AM /
Railway overbridge-
Kayankulam5.00PM/08.00AM
ONK Jn5.05 PM / 7.55 AM
Aika Jn5.10 PM/ 7.50 AM
Pullukulangara 5.15 PM / 7.45 AM
Kochiyuda Jetty 5.30 PM / 7.30 AM
Bus No.6 (KL 31B 2009) (Mavelikkara via Muttom) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Kattanam4.50 PM / 8.10 AM
Kurathikadu4.55 PM / 8.05 AM
Kallumala5.10 PM / 7.50
Puthiyakavu5.15 PM / 7.45 AM
Mavelikkara
Thattarambalam5.30 PM / 7.30 AM
Karippuzha-
Muttom5.45 PM/ 7.15 AM
Pallipad7.05 AM / 5.55 PM
Bus No.7 (KL31 C 224) (Ayiramthengu) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market4.50 PM / 8.10 AM
Kuttitheruvu4.55 PM / 8.05 AM
Kayamkulam5.00 PM / 8.00 AM
Puthuppally
Prayar5.10 PM / 7.50 AM
Alumpeedika
Ayiramthengu 7.35 AM / 5.20 PM
Bus No.9 (KL31 E 2625) (Tottappally) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Kayankulam5.00 PM / 8.00 AM
Kottukulangara5.05 PM / 7.55 AM
Kareelakulangara5.10 PM / 7.50 AM
Maliekal
Ramapuram5.15 PM / 7.45 AM
Cheppad
Kanjoor5.20 PM / 7.40 AM
Nangiarkulangara
R K Jn
Haripad 5.30 PM / 7.30 AM
Danapady 5.35 PM / 7.25 AM
Thamallakkal 5.40 PM / 7.20 AM
Karuvatta 5.45 PM / 7.15 AM
Kannalippalam 5.50 PM / 7.10 AM
Thottappally 7.00 AM / 6.00 PM
Bus No.10 (KL 31G 10,A/C Bus) (Kanichukulangara) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Kayamkulam5.00 PM / 8.00 AM
Kareelakulangara5.15 PM / 7.45 AM
Haripad5.30 PM / 7.30 AM
Karuvatta-
Thottappally
Ambalappuzha5.55 PM / 7.05 AM
Vandanam0 AM
Punnapra0 AM
S D College6.10 PM / 6.50 AM
Alappuzha6.45 AM / 6.15 PM
Kanichukulangara-
Bus No.11 (KL 31 G 11,A/C Bus)(Kollam)Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Mukkada
Ochira5.00 PM / 8.00 AM
Changankulangara-
Vavvakkavu-
Puthentheruvu-
Puthiyakavu-
Karunagappally5.20 PM / 7.40 AM
Edappally Kotta5.50 PM / 7.10 AM
Chavara5.30 PM / 7.30 AM
Neendakara5.55 PM / 7.05 AM
Civil Station6.10 PM / 6.50 AM
Kollam6.15 AM / 6.45 PM
Bus No.12 (KL 31 E 2715) (Chengannur)Departure/Arrival
College4.45 PM / 8.15 AM
Koickal Market
Kuttitheruvu
Olakettyambalam5.00 PM / 8.00 AM
Punnamoodu-
Mavelikara5.15 PM / 7.45 AM
Pynummoodu-
Kochalummuudu5.20 PM / 7.40 AM
Kollakadavu5.50 PM / 7.10 AM
Kodukulanji5.30 PM / 7.30 AM
Chengannur5.45 PM / 7.15 AM
Bus No.13 (KL 31G 2005) (Pathanamthitta) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Kattanam-
Charummoodu5.20 PM / 7.40 AM
Chunakara-
Mankamkuzhy5.30 PM / 7.30 AM
Vettiyar
Edappon5.40 PM / 7.20 AM
Pandalam5.50 PM / 7.10 AM
Thumpamon5.55 PM / 7.5 AM
Kaipattoor
Omalloor
Pathanamthitta6.45 AM / 6.15 PM
Bus No.14 (KL 31B 2007) (Kottarakkara) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Choonad-
Thamarakkulam5.00 PM / 8.00 AM
Anayadi-
Chakkuvally5.15 PM / 7.45 AM
Bharanikavu5.30PM / 7.30 AM
Ezam Mile-
Puthur-
Kottarakkara 6.45 AM / 6.15 PM
Bus No.15 (KL 31 42700)(Harippad Via Mannar)Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market4.50 PM / 8.10 AM
Kuttitheruvu4.55 PM / 8.05 AM
Kayamkulam5.00 PM / 8.00 AM
Kakkanad Rly Cross
Bhagavathippady
Chettikulangara
Thattarambalam5.05 PM / 7.55 AM
Kottamury
Eramathoor
Mannar 5.15 PM / 7.45 PM
Pavukkara
Meppadam
Veeyapuram
Karichal
Haripad 7.15 AM / 5.45 PM
Bus No.16 (KL 31H 2131) (Karunagappally) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market-
Kuttitheruvu-
Kayamkulam5.15 PM / 7.45 AM
Mukkada
Ochira5.25 PM / 7.35 AM
Changankulangara-
Vavvakavu 5.30 PM / 7.30 AM
Puthiyakavu 5.35 PM / 7.25 AM
Karunagappally 7.20 AM / 5.40 PM
Bus No.17 (KL 31J 5) (Changanassery) Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market4.50 PM / 8.10 AM
Olaketty4.55 PM / 8.05 AM
Mavelikkara5.15 PM / 7.45 AM
Prayikkara-
Chennithala5.20 PM / 7.40 AM
Mannar5.30 PM / 7.30 AM
Podiyadi5.40 PM / 7.20 AM
Thiruvalla5.45 PM / 7.10 AM
Idinjillam
Changanassery6.00 AM / 6.55 PM
Bus No. 18 (KL 31J 123) (Pathanapuram)Departure/Arrival
College4.45 PM/8.15 AM
Koickal Market4.50 PM / 8.10 AM
Kattanam4.55 PM / 8.05 AM
Charummodu5.00 PM / 7.55 AM
Nooranad5.05 PM / 7.50 AM
Pazhakulam5.15 PM / 7.40 AM
Adoor5.35 PM / 7.70 AM
Parakkodu5.45 PM / 7.10 AM
Plantaion5.50 PM / 7.05 AM
Elamannoor6.00 PM / 6.55 AM
Pathanapuram6.45 AM / 6.10 PM
SVNCE


SVNCE